Пункти обміну валюти

Національний банк України озвучив намір встановити нові вимоги до обмінних пунктів, в основному щодо прозорості структури. Регулятор хоче максимально наблизити умови роботи обмінників до вже існуючих в банківській системі. Як це відіб’ється на валютному ринку країни?

punkti-obminu-valyuti

Спроба номер два

Перший заступник голови НБУ Олександр Писарук охарактеризував ці плани як нову ініціативу щодо забезпечення прозорості та стійкості фінансової системи. Втім, справжні причини дій регулятора самі по собі прозорі і полягають в бажанні зменшити конкурентне середовище на ринку валютообмінних операцій — курс гривні до рубля, підігравши банкам. Хто пам’ятає — ще на початку року Писарук пропонував взагалі закрити обмінні пункти, цікаво, де ми б тоді дізналися курс рубля на сьогодні? 😉 Був навіть підготовлений відповідний законопроект, який так і не був реалізований.

В останні рік-півтора банки були буквально витіснені з ринку обміну готівкової валюти, і перш за все, — з вини того ж НБУ, який встановив для них жорсткі валютні обмеження.

За даними НБУ, на 1 жовтня валютообмінну діяльність здійснювали чотири компанії, три з яких зареєстровані в Києві, а одна — в Одесі. Незважаючи на те, що регулятор в останні два роки припинив видачу ліцензій на обмін валют, зазначені компанії відчутно збільшили свою мережу практично у всіх містах України. Сьогодні вона налічує близько 1900 пунктів обміну.

Зростання мережі пояснюється не тільки ажіотажем навколо валюти, але і простотою відкриття обмінника. Будь-яке фізособа-підприємець може відкрити свій пункт, уклавши агентський договір з компанією, що має ліцензію. Це обійдеться йому в $600-900 щомісячного агентського платежу. Такі пункти, як правило, відкривають недалеко від банків і встановлюють курс гривні до рубля трохи нижче, ніж у «сусіда». Це і приваблює клієнтів, не кажучи вже про відсутність обмежень у сумах обміну і тяганини з оформленням. Саме курсові показники в таких обмінних пунктах є для громадян основним орієнтиром. У багатьох випадках до цього курсу прив’язані і інтернет-торгівля, і інші суб’єкти господарювання, які використовують тіньові схеми розрахунків.

Друзі, якщо вас цікавить курс рубля Львів, або курс рубля до гривні, то отримати всю необхідну інформацію ви зможете на запропонованному інтернет-ресурсі.

Об’єкти пильної уваги

Припинення видачі ліцензій на валютообмінні операції свого часу пояснювали складнощами контролю і поганим впливом на фінансову стабільність в країні. Дійсно, зловживань і шахрайства в цій сфері досить. Тому НБУ планує вже до кінця поточного року ввести спеціальні вимоги до компаній, які займаються купівлею-продажем валюти через мережу обмінних пунктів.

Разом з тим вже в жовтні генеральні ліцензії на здійснення валютообмінних операцій отримали вісім небанківських фінустанов. При цьому регулятор посилив і вимоги до їх діяльності. Зокрема, будуть переглянуті вимоги до власного капіталу компаній, визначення реальних власників (бенефіціарів), їх ділової репутації, прозорості структури управління.

Пильна увага звернена і на питання безпеки роботи обмінних пунктів: вимоги до приміщень, касових вузлів і сейфів будуть підняті до рівня банківських стандартів. Крім цього, всі пункти обміну повинні обзавестися реєстраторами розрахункових операцій.

Конспірація, конспірація і ще раз конспірація …

На думку заступника голови комітету ВР з питань фінансової політики та банківської діяльності Руслана Демчака, пункти обміну, що діють за агентськими договорами з фінкомпаніями, — не головна проблема ринку готівкової валюти. Весь негатив виходить від, так званих, чорних обмінників, які масово відкриваються у багатьох містах. Як правило, вони працюють до першої перевірки, а потім просто переїжджають на інший майданчик. Депутат вважає, що НБУ перекладає проблему на правоохоронні органи, оскільки діяльність таких «ларьків продажу валюти» не підпадає під його регулювання.

За дужками розмови залишається і негласна ситуативна співпраця банків з пунктами обміну. Нерідко до цього їх підштовхує і сам НБУ, вибірково продаючи валюту на міжбанку. В результаті банки шукають альтернативні шляхи придбання валюти для своїх потреб, і тут на допомогу їм приходять обмінники.

Що б там не вигадували депутати і НБУ, український чорний ринок обміну валюти від цього не зменшиться. Усі прийняті регулятором заходи можуть бути ефективні тільки в разі силової підтримки з боку відповідних служб і фіскалів. Але в будь-якому випадку це спричинить подорожчання валюти, так як в її вартість буде закладатися додатковий ризик бути притягнутим до відповідальності. А якщо державі вдасться побороти обмінники — ініціативу підхоплять «підпільники», як це було в радянські часи.

Проте існує ймовірність, що валютний ринок, включаючи і банки, незабаром зможе повернутися до нормальної роботи, оскільки регулятор зняв багато обмежень на покупку валюти. Але поки уряд не в змозі стабілізувати гривню, «чорний» і «сірий» ринки валюти не втратять популярності ні у населення, ні у бізнесу.

Поделитесь статьей с друзьями в социальных сетях:

Желаете на почту получать последние статьи? Введите Ваш e-mail:
WordPress
Поделитесь своим мнением
Для оформления сообщений Вы можете использовать следующие тэги:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Вконтакте
FaceBook
Мы в соцсетях:
Статистика:

© 2021 Развиваясь — Богатей!  Войти